Koolitantsu Kompanii koreograaf Eneli Rüütli: tantsija ülesandeks on leida igaks tantsuks endas see miski, mis sütitab

Festivali Koolitants 2016 Tallinna maakondlike tantsupäevade eel olid Eneli Rüütli käed-jalad tööd täis. Eneli on loonud festivalile osalemiseks mitu tantsu ning käimas olid viimased ettevalmistused. Eneli on Koolitantsul juhendajana korduvalt osalenud, ent tänavune Koolitants tuleb Eneli jaoks hoopis teistsugune. Nimelt on Eneli tänavuse Koolitantsu Kompanii lavastuse üks koreograafidest koos Ruslan Stepanovi, Maria Goltsmani ja Elina Tammega. Eneli vedada on Koolitantsu Eesti-teemaliste tantsude töötoad.Kui Eneli sai kutse tulla üheks Koolitantsu Kompanii koreograafiks, oli ta ilma pikema mõtlemiseta nõus. “Siin polnud midagi mõelda — tegemist on ju huvitava väljakutsega! Palju keerulisem oli hoopis kõike oma graafikusse sättida,” meenutab Eneli, kes igapäevaselt tegutseb tantsija, koreograafi ja tantsuõpetajana. “Õnneks leidsid aga kõik projektid oma koha ja nii sain selle ettevõtmisele jah öelda!” rõõmustab Eneli.

Uutele ja põnevatele tantsuga seotud väljakutsetele ütleb Eneli harva ei. „Ma olen tantsuinimene!“ naerab ta. Tantsima hakkas Eneli juba päris väiksena ning esimesena puutus kokku võistlustantsuga, seejärel avastas enda jaoks showtantsu. Edasi viis tee täitsa juhuslikult Tallinna Ülikooli, kus Eneli omandas koreograafi eriala. Õppetöö käigus puutus Eneli kokku kõikvõimalike erinevate stiilidega: klassikaline, modern, jazz, vabatants jt. Hiljem läks Eneli Prantsusmaale broadway jazzi õppima. Prantsusmaale sellepärast, et Eestisse polnud see stiil tol ajal veel jõudnud. Eneli on ennast täiendanud Stockholmi Balletiakadeemias ja Helsingis erinevates tantsukoolides.

Tantsijana on Eneli osalenud väga erinevates projektides muusikalidest tantsulavastusteni, nii Eestis kui mujal maailmas. Esinemised pole niisama tulnud — Eneli on käinud mitmetel-mitmetel auditionitel, kus on tantsinud-õppinud koos teiste tantsijatega, eesmärgiga saada edasi lavastusse. „Selles suhtes pole töötuba, mille raames toimub ka audition, mulle midagi võõrast. Tean, mis tunne on tantsijana seal osaleda!“ naerab Eneli, „aga seda läbi viia on muidugi hoopis iseasi!“

Eneli on juba hakanud ka oma töötuba ette valmistama ja mõtlema, mida ta oma töötubades tegema hakkab. “Minul on Eesti — teemaliste tantsude teema. Seega märksõnadeks on Eesti muusika ja Eesti temaatika,” avab Eneli oma töötoa telgitaguseid. “Ma teen kondikava valmis, kuid lõplik tulemus selgub ikka kohapeal, kui näen, kes on kohale tulnud. Osalejad mõjutavad suuresti seda, mis saama hakkab!“ räägib Eneli. Üks on aga juba kindel — töötuppa tulija ei pea kindlasti olema rahvatantsu taustaga. “Ei pea olema rahvatantsija!” naerab Eneli, “küll aga peab olema kõigele avatud ja peab olema hingega asja juures!”

Hingega tantsimine on Eneli jaoks on tantsimise juures kõige tähtsam. Tehnikal on loomulikult oma tähtis roll, ent peamine on siiski armastus tantsimise vastu. “Tantse ja tantsijaid vaadates jääb hingestatus kohe silma — pilk jääb pigem ikka pidama sellel, kes tantsib hingega, kui sellel, kes tantsib küll tehniliselt korrektselt, aga ilma igasuguse emotsioonita,” räägib Eneli. Tantsija ülesandeks ongi Eneli sõnul leida igaks tantsuks endas see miski, mis sütitab: teadmine ja tunne, et sa tantsid just praegu, just nii ja see on kõige õigem. See tunne jõuab ka publikuni.

Pea sama tähtsal kohal on ka avatud meel. Tantsimine on hästi mitmekülgne eriala ja seega peab tantsija julgema katsetada kõige erinevamaid stiile. “Julgus õppida ja tahe proovida uusi asju on väga olulised. Kõik tantsijad õpivad ja omandavad oma oskused läbi proovimise, katsetamiste- kõik on ju alustanud tühjalt lehelt. Uued kogemused viivad edasi,” on Eneli kindel. Tantsu juurde kuulub ka julgus esineda kõige erinevamates kostüümides ja kehastuda kõige erinevamateks karakteriteks.

Koolitantsu töötubasid ootab Eneli suure põnevusega: „Ma pole midagi sellist varem teinud. Ka Maria, Ruslani ja Elinaga pole me varasemalt sellisel kujul koostööd teinud. Seega on see kõik ka minu jaoks uus ja huvitav!“ Eneli on kindel, et Koolitantsu töötubadest tasub osa võtta. „See on hea viis uusi kogemusi saada ja võimalus õppida uusi asju uute koreograafide käe all! Show- ja tänavatants, vabatants, estraaditants ja loomulikult Eesti-teemalised tantsud avatakse täiesti uutes võtmetes! Ja karta pole siin midagi, vaja on vaid piisavalt uudishimu ning tahet tantsida. Kõik muu tuleb juba ise!“ on Eneli veendunud.
 
 

Kommentaarid

Populaarsed postitused